Aktualnie GKS Zagłębie Wałbrzych rozgrywa swoje mecze na Stadionie "Stare Zagłębie" 

Stadion "Stare Zagłębie"

Adres: ul. Dąbrowskiego, Wałbrzych (dzielnica Biały Kamień)

Wymiary Boiska : 95 x 50 m

Pojemność : 

                100    miejsc siedzących
                2000  miejsc stojących

Mapa i Dojazd


 

Zespoły i sędziowie - prosimy o dojazd na stadion od ulicy Dąbrowskiego

 

Historia Stadionu "Stare Zagłębie"

Po II Wojnie Światowej zostało zagospodarowane boisko, które powstało około 1937 roku. Prawdopodobnie grała na nim w Gaulidze w sezonie 1943/44 Germania Weißstein. Niestety nie znamy żadnej fotografii z meczu tego klubu. A samo boisko jest widoczne na paru starych fotografiach sprzed wojny. Na początku lat 30-tych była w tym miejscu łąka. Jest to pierwszy stadion naszego klubu. Płycie boiska towarzyszyło zaplecze - szatnie i pralnia.  To właśnie na tym stadionie  świętowano kolejne awanse aż do osiągnięcia poziomu Ekstraklasy. Stadion ten wtedy posiadał stojącą trybunę za jedną z bramek, dzięki czemu mecze mogło oglądać 5 000 widzów, którzy stwarzali niezapomnianą atmosferę.

Po wybudowaniu Stadionu "1000-lecia" przy ul. Ratuszowej przeniosła się tam pierwsza drużyna GKS Zagłębie Wałbrzych. A obiekt przy ul. Dąbrowskiego stał się obiektem rezerwowym i tam swoje mecze rozgrywały zespoły rezerw oraz zespoły młodzieżowe. Obiekt ten w tamtym okresie potocznie zaczął być nazywany "Starym Zagłębiem" i ta nazwa jest używana do dzisiaj.

Po fuzji klubów (I połowa lat 90-tych XX wieku) - stadion popadł w ruinę. Budynki stanowiące jego zaplecze socjalne stały się własnością osób prywatnych. Trybuny zdewastowano, "złomiarze" rozkradli wszystko co można było sprzedać. We wcześniejszych latach rozebrano trybunę stojąca za bramką. 

Po reaktywacji klubu Stowarzyszenie GKS Zagłębie Wałbrzych zwróciło się do OSiR Wałbrzych z prośbą o użytkowanie tego obiektu.  Obecnie obiekt jest własnością spółki Aqua-Zdrój. Powrót Zagłębia na stadion przy ul. Dąbrowskiego stał się dodatkowym czynnikiem sprzyjającym systematycznej poprawie stanu technicznego obiektu. Od czasu naszego powrotu wyburzono stare betonowe płoty i na ich miejsce zbudowano ogrodzenia z siatki. Na dolnym boisku postawiono kontenery, w których mieszczą się szatnie i podręczny magazynek. Wybudowano schodki z dolnego boiska na płytę główną. I oczywiście zrekultywowano płytę główna boiska. Obecnie (2020 wiosna) murawa na Stadionie "Stare Zagłębie" nie jest najlepszym stanie. Planowane jest  zainstalowanie zraszaczy i liczymy, że ulegnie poprawie jakość płyty boiska, na której obecnie grają i trenują 3 zespoły seniorskie i kilka młodzieżowych. Wcześniej w  2013 roku wymieniono bramki na płycie głównej i postawiono płotek oddzielający widownię od płyty boiska (co jest wymogiem w Klasie Okręgowej) co spowodowało lekkie zwężenie placu gry. Dostawiono w późniejszych latach dodatkowy kontener z prysznicami.